Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vzniklo naše mateřské centrum

22. 4. 2009

 

     Obrazek  Nápad založit v Blatné mateřské centrum vznikl během jednoho prosincového dopoledne při setkání čtyř maminek a jejich dětí. Tehdy jsme se pravidelně setkávaly jednou až dvakrát týdně v místní cukrárně nebo ve vlastních domácnostech. Tato setkávání nám však přestávala vyhovovat – děti byly čím dál akčnější a uhlídat malé děti u kávy v cukrárně je někdy téměř nadlidský výkon. Bylo třeba pro ně vymyslet nějakou zábavnou činnost. Tehdy jsme si poprvé posteskly: „ Všude jsou mateřská centra, jen v Blatné nic.“ Myšlenka založit mateřské centrum se v Blatné objevila již před třemi lety. Bohužel se našim „předchůdkyním“ nepodařilo najít vhodné prostory a dostatek pochopení a celá akce ztroskotala.Obrazek

        Prvním krokem, který jsme podnikly, byla návštěva městského úřadu. Vyhlédly jsme si v našem městě dva prostory, které by mohly sloužit jako mateřské centrum, a potřebovaly jsme podporu města – majitele daných nemovitostí. Město nám vyšlo vstříc a díky pochopení paní ředitelky Kocúrové ze ZŠ v Holečkově ulici jsme získaly prostor – bývalou školní dílnu. Paní ředitelka nám dala k dispozici i tělocvičnu. Druhým krokem bylo  vytvoření právního podkladu pro celý projekt, a to založení občanského sdružení. Sepsaly jsme stanovy a podaly žádost na Ministerstvo vnitra ČR o jejich registraci. Čas, který tento úkon vyžádal, jsme vyplnily „exkurzemi“ do nejbližších mateřských center, tedy do píseckého Kvítku a do strakonické Berušky, kde jsme načerpaly inspiraci pro naši práci. V Kvítku jsme se spojily s koordinátorkou MC Jihočeského kraje paní Bohuslavou Nejedlou, která nám velmi pomohla a stále pomáhá. V současné době máme podanou žádost o vstup do Sítě MC. Kromě vyřizování úřednických záležitostí nás v této době čekal náročný úkol – předělat dílnu na hernu. Za pomoci blatenských firem a podnikatelů jsme tento úkol zvládly a v poměrně krátké době jsme zahájily provoz. MC Kapřík bylo slavnostně otevřeno 3. dubna 2009.

ObrazekCílem mateřského centra je zkvalitnit a obohatit život maminek na mateřské dovolené, usnadnit jim tento čas a dát jim možnost zpříjemnit si toto období různými aktivitami. Dětem chceme poskytnout prostor pro setkávání s vrstevníky, vzájemnou komunikaci a získávání prvních sociálních zkušeností v blízkosti maminek.

 8. dubna 2009 byl zahájen pravidelný provoz. Zpočátku bylo otevřeno každou středu od 9 do 11 hodin. Protože o návštěvu v centru mají maminky velký zájem, od května bude otevřeno více dní v týdnu. Od září tohoto roku pak plánujeme pravidelný provoz. Děti si mohou v centru nejen pohrát, ale mají možnost zúčastnit se společně s maminkami (nebo s tatínky) aktuálního programu –Vodnické tvoření, Kapříkova notička či Rybičky, hejbejte se! Jedná se o pásmo cvičení, zpívání, malování, říkadel a pohybových her. Mateřské centrum Kapřík bude nabízet i programy pro maminky a víkendové akce rodinného charakteru.

     Věříme, že se všem maminkám a dětem bude v našem centru líbit a budou se k nám rády vracet.

                                                                                         J.Š.